Często wśród inwestorów panuje przekonanie że przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja wymagająca bardzo dużej powierzchni i wyłącznie gruntów piaszczystych. Taka opinia ma źródła najprawdopodobniej z przekonania, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to zbiornik i rury rozsączajace ścieki w gruncie więc aby to wszystko działało musi zajmować dużo miejsca i współpracować z gruntem piaszczystym. Należy zwrócić uwagę, że na przełomie lat przydomowe oczyszczalnie ścieków ewoluowały i powstały różne systemy wstępnego oczyszczania ścieków i różne rozwiązania systemów rozsączania. Przydomowa oczyszczalnia to nie tylko zbiornik + rury rozsaczajace. Dzisiaj dzięki wysokiemu stopniowi oczyszczania w biologicznych oczyszczalniach hybrydowych czy osadnikach trzykomorowych oraz sprawnym systemom rozsaczania ścieków w gruncie budowa przydomowych oczyszczalni ścieków staje się możliwa prawie wszędzie.
Nie jest ograniczeniem tutaj ani grunt słabo przepuszczalny, ani mała powierzchnia działki czy tez wysoki poziom wody gruntowej.
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków oczyszczają ścieki w tak wysokim stopniu że do gruntu nie przedostają się drobne zawiesiny, które mogą zatykać kapilary gruntów gliniastych. Na glinach stosuje się najczęściej oczyszczalnie biologiczne z rozsaczanie za pomocą tradycyjnych drenaży rozśączajacych ale stosuje się wymianę gruntu rodzimego na piaszczysty. W przypadku małych powierzchni działek stosuję się często do rozsaczania ścieków tunele filtracyjne , które pozwlają kilkukrotnie skrócic system zsączania , dobrym rozwiązanie stają się też pakietowe studnie chłonna które zabierają dosłownie 4m kwadratowe powierzchni.
Wysoki poziom wody gruntowej na działce to też żadna przeszkoda . Aby oczyszczalnia działała właściwie należy zachowac jedynie odpowiednia odległość systemu rozsaczania od poziomu wody i zabezpieczyc rozsączacznie przed napływem wody gruntowej . Uzyskuje się to dzieki zastosowaniu przepompowni ścieków za osadnikami gnilnymi lub bioreaktorami a układ rozsaczania buduje się na tak zwanym kopcu filtracyjnym . Dzisiejsze kopce filtracyjne sa małe i niskie nie jak jeszcze 10lat temu potężne nasypy szpecące krajobraz działki.
Należy pamiętac, że przydomową oczyszczalnię ścieków zbudujemy nawet w najbardziej nie sprzyjających warunkach gruntowo wodnych ale żeby właściwie tego dokonac jest potrzebna właściwa analiza ponujących warunków i dostosowanie właściwych indywidualnych rozwiązań technicznych , wiec najlepiej powierzyc tę sprawę spacjalistom z dużą wiedzą i doświadczeniem.
Zespół SEDYMENT.com.pl